Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.
Ľudovo povedané poistenie PZP (povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel ) je ako asi vedia všetci vodiči poistením, z ktorého sa hradia škody spôsobené motorovým vozidlom iným osobám, alebo subjektom.
Ale čo ak ste poškodený práve vy ? Čo ak vám niekto motorovým vozidlom spôsobil škodu ?
Viete na čo si v takej chvíli dávať najväčší pozor ?
Najväčší pozor by ste si mali dávať hlavne vtedy, ak neprivoláte políciu. Pretože tá inak urobí o danej udalosti záznam a máte tak pre prípadné spory so škodcom dôkazy potrebné k obhájeniu plnenie.
Aby bola škoda vyplatená poisťovňou k vašej spokojnosti, treba urobiť celý rad úkonov . Jeden z nich je správne vypísanie tzv. ” Záznamu o nehode” v rámci ktorého považujem dve veci za kľúčové .
Dva kľúčové úkony ktoré môžu zásadne ovplyvniť vymáhanie vašej škody od poisťovne .
Identífikácia znamená to, že si vypýtate od škodcu občiansky preukaz (ďalej OP ) alebo iný doklad totožnosti ( napr. PAS ) a overíte si podľa fotografie, či doklad totožnosti naozaj patrí škodcovi a do záznamu o nehode zapíšete identifikačné údaje z tohto dokladu ( meno, priezvisko, bydlisko… atď).
Škodca je povinný sa vám občianskym preukazom na vaše vyzvanie preukázať.
Ak máte pochybnosti o pravosti OP, alebo sa vám škodca odmietne občianskym poreukazom preukázať VOLAJTE POLÍCIU ! ( aj keby OP akože zabudol )
NEPRISTÚPTE na to, aby vám škodca potrebné údaje iba nadiktoval, akože z pamäti.
Aj v takýchto prípadoch sa nájdu rôzny “špekulanti” . Poškodený zabudne v návale udalosti na identifikáciu škodcu cez OP a problém môže byť na svete.
Pokiaľ vám škodca zámerne ( ale aj nevedome) uvedie nesprávne údaje , je potom ťažké nájsť vinníka nehody resp. celý proces likvidácie škody sa vám môže výrazne predĺžiť a skomplikovať . Prípadne môžete skončiť s vymáhaním škody až na súde .
A viete ako funguje náš súdny systém . :-(
Každý vodič je povinný mať počas jazdy so sebou potvrdenie o uzatvorenom poistení PZP .
Na tento účel slúži tzv. zelená karta, kde je okrem názvu poisťovne vyznačená platnosť a číslo poistenia PZP.
Vypýtajte si a fyzicky skontrolujte či je na tejto bielej karte vyznačený aktuálny dátum platnosti .
Ak by vám škodca odmietol z akéhokoľvek dôvodu tento doklad ukázať VOLAJTE POLÍCIU.
Pokiaľ nie je náhodou vozidlo škodcu cez PZP poistené, pre vymáhanie škody budete potrebovať čo najviac dôkazov. Pomoc a dôkazy polície pri vymáhaní škody v tomto prípade určite zavážia .
V prípade takejto škody keď vozilo nemá platné poistenie PZP tak plnenie na seba preberá zo zákona tzv. Kancelária poisťovateľov z tzv. Poistného garančného fondu .
Výňatok zo zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení
zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla a o zmene a doplnení niektorých zákono
Poistný garančný fond
§ 24 Slovenská kancelária poisťovateľov poskytuje z poistného garančného fondu poistné plnenie za škodu:
Ešte tip na záver :
V prípade akýchkoľvek nejasností a problémov s ktorými si počas autonehody neviete poradiť vám môže pomôcť “ priateľ na telefóne” vaše asistenčné služby, ktoré už dnes poskytujú k poisteniu PZP alebo havarijnému poisteniu takmer všetky poisťovne. Preto odporúčam mať tel. číslo asistenčných služieb vo vašom mobile.
Ak potrebujete pomôcť s povinným zmluvným poistením motorvého vozidla som vám k dospozícici ak sa mi ozvete cez kontaktný formulár .