Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.
Poistenie nášho majetku sa týka rôznych poistných rizík, ale väčšinu vážnych poistných udalostí spôsobujú tzv. živly.
V posledných rokoch nás často trápi jeden zo živlov, silný vietor. Prináša zvýšené riziko poškodenia majetku. Ako správne poistiť majetok pred týmto rizikom?
V rámci majetkového poistenia môžeme poistiť dom,byt, chatu autá, nehnuteľnosť a domácnosť. Autá máme poistené v rámci povinného zmluvného poistenia, novšie autá i v rámci havarijného poistenia.
Nehnuteľnosti a domácností nám zasa kryjú samostatné poistné produkty. To či máme kryté i riziká spôsobené vetrom záleží väčšinou od správneho výberu balíčka krytia.
Väčšina klientov robí chybu - povinné zmluvné poistenie si uzatvára len na základné povinné krytie (poistenie škôd na zdraví a majetku). Tento "základ" však nekryje škody spôsobené vetrom! Auto nám počas prevádzky môže ohrozovať pád stromov a rôzne letiace predmety.
Odporúčam, najmä v prípadoch ak klient denné používa auto alebo je na prevádzke auta závislý, pripoistiť si živelné riziko. Práve toto riziko pokrýva škody spôsobené vetrom, ale tiež iné riziká (napr. krupobitie, povodeň, záplavu apod.).
Cenu živelného pripoistenia k PZP môžete mať už od 9,- Eur ročného poistného!
V prípade havarijného poistenia živelné poistenie väčšinou býva kryté automaticky v základe. Môžete sa však stretnúť i s možnosťou, že živel sa pripoisťuje samostatne, alebo je z dôvodu požiadavky klienta na čo najnižšiu cenu havarijného poistenia živel vyňatý z poistného krytia, ale klient sa o to ani nedozvie.
V rámci poistenia nehnuteľností a domácností sa väčšinou stretnete s balíkovým poistením. V prípade výberu správneho krytia je riziko škôd spôsobených vetrom pokryté. Odporúčam vybrať si vždy aspoň stredný balík poistného krytia.
Väčšinou sa v poistení majetku proti vetru stretnete s definícou, ktorá obsahuje min. rýchlosť vetra 75 km/h – ide o víchricu. Dnes, tie lepšie poisťovne kryjú i škody spôsobené búrlivým vetrom od 60 km/h a dokonca sa môžete stretnúť s možnosťou poistenia škôd prudkým vetrom od 54 km/h.
Výber rýchlosti, resp. sily vetra je dôležitý údaj, keďže podľa neho sa riadi likvidácia pri riešení škodových udalostí. V prípade zistenia poisťovne, že v oblasti vzniku poistnej udalosti bol nižší stupeň sily vetra ako je v definícii, vzniká riziko, že klient nedostane poistné plnenie. Ideálne je vybrať si taký poistný produkt, ktorý má definovaný čo najnižší stupeň sily vetra.
Aké sú stupne sily vetra a aké škody môže spôsobiť?
Stupeň*, pomenovanie a rýchlosť vetra
*Beaufortova stupnica sily vetra
Asi najčastejším poškodením majetku silou vetra je poškodenie striech domov, presklenia nehnuteľností, poškodenia majetku pádom stromov, poškodenie vonkajších súčastí nehnuteľností, prípadne poškodenenie letiacimi predmetmi ktoré sa vzniesli silou vetra.
Rozhodujúcim pre plnenie zo strany poisťovne je to, či máte vo svojej poistnej zmluve vietor vôbec zahrnutý a ak áno, tak na akú silu vetra je váš majetok poistkou krytý.
Ak potrebujete poradiť s poistením vozidla alebo majetku som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár. Rád sa vám budem bezplatne venovať.
Ak sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom. :-)
Na odoberanie podobných článkov o peniazoch sa môžete prihlásiť cez žlté tlačítko pod článkom .