Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.
Aktuálne dostávajú sporitelia v 2 pilieri a účastníci 3 piliera výpisy zo svojich účtov za posledný rok. Bol to rok pre dôchodkové sporenie úspešný ?
Ako ovplyvnila korona výsledky zhodnotenia a aké bolo vôbec zhodnotenie za rok 2020 v porovnaní s ostatnými rokmi ?
Ako môžeme my sami ovplyvniť svoje sporenie na dôchodok ?
Aký je rozdiel medzi spoločnosťami ktoré sporenie na dôchodok spravujú a ich jednotlivými dôchodkovými fondami?
Otázky na ktorých odpovede by sa mal zaujímať každý komu na jeho budúcom dôchodku záleží, pretože v 2 a 3 pilieri sa musí o svoje peniaze starať v prvom rade každý sám .
Druhý a tretí pilier je o investovaní peňazí. Ak sa kedysi v minulosti v súvislosti s investíciami uvádzala poznámka, že sa na trhu udiali neočakávané udalosti, ktoré sa v takejto miere doteraz neudiali, tak rok 2020 sa v tomto smere určite zapíše do dejín. A to ešte nevieme, čo nás čaká v roku 2021.
Prvý štvrťrok 2020 poznamenala kríza, ktorá pramenila z neistoty, ako "koronakríza" ovplyvní trhy. A išlo o neistotu, ktorá sa týkala všetkých trhov (celý svet), všetkých odvetví. Na jednej strane sme mali porazených, ktorí buď neprežili alebo s veľkými ťažkosťami prežívajú doteraz. Napr. všetky oblasti, ktoré priamo alebo nepriamo súvisia s cestovným ruchom, dovolenkami a pod. Na druhej strane boli víťazi, ktorí výrazne zo situácie profitovali (internetové obchody, technologické spoločnosti so zameraním na online komunikáciu a pod.).
Napriek tomu, že situácia stále nebola pod kontrolou, prepad na trhoch netrval dlho a trhy (najmä americké akciové trhy, čiastočne Ázia, rozpačito Európa) sa obrátili k rastu. Tie americké ku koncu roku 2020 dosiahli historické maximá, európske aspoň skorigovali straty.
Pozrime sa na konkrétne čísla o starobnom dôchodkovom sporení k 31.12.2020 .
Počet sporiteľov vzrástol o 80 tis. na 1,6 mil. Najviac sporiteľov prišlo do NN d.s.s., a.s. (+14%), najmenej do AXA, d.s.s., a.s. (+0,02%). Budúcich klientov zrejme zneistila informácia o odkúpení aktivít AXA na Slovensku poisťovňou Uniqa, ktorá sa doteraz investíciám, vrátane II. a III. piliera nevenovala.
Objem majetku, ktorý spravujú starobné dôchodkové sporiteľne vzrástol v porovnaní s rokom 2019 o 1 miliardu euro na 10,3 mld. euro. Čo je nárast o takmer 11%. Najväčší prírastok zaznamenali indexové fondy, ktorých majetok vzrástol o 35% na 1,7 miliardy euro. Stále je však najviac peňazí v garantovaných dlhopisových fondov, niečo vyše 7 miliárd euro (nárast o 5,66% oproti roku 2019).
V týchto dňoch dostali klienti II. piliera pravidelné ročné výpisy zo svojich účtov. Preto je vhodný čas na zamyslenie sa nad investičnou stratégiou resp. dôchodkovým fondom ktorý máme v 2 pilieri zvolený.
Zdôrazňujem nutnosť (pre klientov, ktorí majú do odchodu na starobný dôchodok viac ako 15 rokov), aby presunuli svoje peniaze z garantovaných fondov do fondov, ktoré im z dlhodobého pohľadu prinesú vyššie zhodnotenie a tým aj vyšší starobný dôchodok.
Starobnou dôchodkovou spoločnosťou s najväčším objemom majetku pod správou je stále Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., ktorá spravuje takmer 3,2 miliardy euro, druhá v poradí AXA, d.s.s., a.s. spravuje vyše 2,7 miliardy euro. Najvyšší prírastok majetku dosiahla NN dôchodková správcovská spoločnosť, a.s., ktorá je celkovo tretia v poradí a spravuje 2 miliardy euro, oproti roku 2019 narástla o 16%.
V dlhopisových fondoch sa zhodnotenie za jednen rok pohybovalo od 1% do takmer 5%, ktoré dosiahla DSS Poštovej banky, a.s.. Pri hodnotení pravidelného investovania sú výsledky o niečo lepšie a dosahujú od 2% do 4,5% (NN d.s.s., a.s.). Ak sa pozrieme na výsledky za 10-ročné obdobie, tak rozdiely nie sú také výrazné, od 0,9% do 2,7% p.a. . Čo možno môže niekomu postačovať, ale ak zoberieme do úvahy infláciu, tak reálne klienti v garantovaných dlhopisových fondoch zarobili buď minimálne, prípadne sú v strate.
V kategórii zmiešaných fondov nie je veľká konkurencia, stále sú tu len 2 fondy od NN a VÚB Generali. Pre zmiešaný fond Harmonia od NN sú k dispozícii údaje len od roku 2012, preto nebolo možné porovnanie fondov za 10-ročné obdobie.
Pri akciových fondoch a ročnom hodnotení dosiahla najlepší výsledok DSS Poštovej banky, a.s., až 14%, pričom ostatné sa pohybovali v intervale 2-4%. Opäť je vhodnejšie pozrieť sa na dlhšie obdobie. V 10-ročnom horizonte najlepší výsledok dosahuje Allianz SDSS, skoro 8% p.a.
A nakoniec indexové fondy. Ich história tiež nedosahuje 10-ročné obdobie. V tejto kategórii máme aj jeden fond , ktorý za uplynulý rok bol v strate. Je to fond od NN, ktorý investuje do európskych akcií a tie nemajú za sebou veľmi úspešný rok. Ak sa však na akciové a indexové fondy pozrieme ako na pravidelné investovanie, tak výsledky cez 10%, resp. až cez 20% p.a. sú veľmi dobré. Práve tu je vidieť prepad v prvej polovici roku 2020 a následný rast do konca roka.
Od roku 2021 sa klienti dss stretnú s novinkou. Jednak v novom dokumente, ktorý nahradí Investičný prospekt - Kľúčové informácie (KID). Kde majú možnosť oboznámiť sa v projekciami zhodnotenia jednotlivých fondov na obdobie 5, 10 a 40 rokov. A veľmi dôležitú informáciu (ťažko však povedať, nakoľko je spoľahlivá) nájdu klienti v pravidelných ročných výpisoch - projekciu svojho dôchodku.
V KID sú uvedené scenáre očakávaného vývoja (zhodnotenia) v troch variantoch - pesimistický, základný a optimistický. Na vypočítané projekcie je potrebné pozerať sa "s istou rezervou".
S rastúcou dobou sporenia (prispievania si na dôchodok) sú projekcie menej presné. Pri výpočtoch boli brané do úvahy údaje za posledných 100 rokov, z rôznych tried aktív. Základný, neutrálny scenár ukazuje predpoklad, aký výnos dosiahla približne polovica scenárov (prepočtov výnosov) za uplynulé obdobie.
V optimistickej variante sa uvádza ako by to vyzeralo v 10% najlepších scenárov a pesimistický scenár hovorí, že v 90% by ste mohli mať minimálne alebo o niečo viac ako uvádza pesimistický scenár. Napríklad (čísla sú len orientačné): klienti, ktorí investovali do akcií za posledných 100 rokov dosiahli v priemere výnos 6% (základný variant), 10% zo všetkých klientov dosiahlo priemerný ročný výnos 8% (optimistický variant) a 90% všetkých klientov dosiahlo výnos minimálne 3% p.a. (pesimistický variant). Pozor, stále platí poučka, že výnosy dosiahnuté v minulosti nemusia byť dosahované aj v budúcnosti.
Tretí dôchodkový pilier zostáva čoraz viac v tieni II. piliera. Jednak v počte sporiteľov, ktorí sú do III. piliera zapojení (presný údaj ku dňu písania týchto riadkov nebol za rok 2020 známy), ktorých je oproti II. pilieru približne polovica, ale zaostáva aj v objeme majetku, ktorý doplnkové dôchodkové spoločnosti spravujú.
Treba objektívne povedať dva zásadné rozdiely v príspevkoch medzi II. a III. pilierom. Príspevok do II. piliera človek priamo nevidí ako stratu vo svojej peňaženke, vypočítava sa ako percento z jeho mzdy (daňového základu) a teda si nevie (ak neberieme do úvahy možnosť mimoriadneho príspevku) jeho výšku priamo určiť.
V III. pilieri si výšku príspevku určuje priamo účastník. A výška príspevku v III. pilieri je v priemere nižšia. Druhý rozdiel je možnosť získať dodatočný príjem vo forme príspevku zamestnávateľa na III. pilier. A práve tento rozdiel býva spravidla motiváciou pre uzatvorenie účastníckej zmluvy v III. pilieri. Bohužiaľ je za nižším počtom účastníkov v III. pilier pravdepodobne aj pomerne nízka výkonnosť fondov v III. pilieri.
Objem majetku v III. pilieri vzrástol o 13% na 2,5 mld. euro. Na rozdiel od II. piliera je však väčšina peňazí o niečo lepšie investovaná vo vyvážených fondoch, kde je 64% vkladov.
Najvýraznejší nárast príspevkov bol v indexových fondoch, ktoré majú za sebou v III. pilieri ešte krátku existenciu. Zatiaľ len DDS Tatra banky nemá indexový príspevkový fond. Najväčší objem peňazí spravuje naďalej NN Tatry-Sympatia.
V III. pilieri rozdeľujeme fondy až do piatich kategórií. Aj keď hranice medzi jednotlivými kategóriami (najmä vyvážené a rastové/akciové) nie sú presne zadefinované a časť fondov, ktoré sú v kategórii rastových by skôr patrila medzi vyvážené.
Podobne ako v II. pilieri, aj v III. pilieri boli výsledky v zhodnotení fondov prepočítané na tzv. jednorazové investovanie a pravidelné investovanie. Rozdiely v zhodnotení fondov sú pomerne vysoké. Pre lepšie vzájomné porovnanie si preto treba pozrieť zloženie aktív jednotlivých fondov. Fondy v rovnakej kategórii, napr. vyvážené majú rozdielne zloženie a názorne vidieť lepšie zhodnotenie fondov s vyššou mierou investovania do akcií oproti fondom s vyššou mierou investovania do dlhopisov.
Samostatnou kategóriou sú v III. pilieri výplatné fondy. Pri nich už nie sú zobrazené výsledky za pravidelné investovanie, pretože ide o fondy, ktoré sú vo fáze výplaty a už do nich nepribúdajú nové príspevky od účastníkov.
Každopádne ak máte druhý alebo tretí pilier mali by ste sa zamyslieť nad tým, či ho máte správne nastavený a či náhodou netreba urobiť nejaké zmeny alebo korekcie , ktoré by vám v budúcnosti mohli priniesť vyšší dôchodok. Urobiť tak pár rokov pred dôchodkom je už neskoro.
Za posledné roky prišli napr. sporitelia v 2 pilieri o desiatky percent zhodnotenia, pretože mali a majú peniaze v dlhopisovom fonde. Toto už ale spätne nezmeníme. Ak je tomu tak aj u vás zmenu treba urobiť čo najskôr. Neodkladajte to lebo tak prichádzate každý mesiac a každý rok o peniaze ktoré už nedoženiete.
Potrebujete poradiť s dôchodkovým sporením ? Rád vám pomôžem ak vyplníte kontaktný formulár. Pokiaľ sa vám článok páčil potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom.
Ak chcete odoberať moje články o financiách stlačte žlté tlačítko pod článkom. Budete tak dostávať aktuálne informácie, ktoré vám môžu priniesť peniaze vo finančných produktoch.