Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.
Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti závisí od niekoľkých faktorov z ktorých viaceré môže poistený sám ovplyvniť.
Niektoré parametre vyplácania poistných udalostí regulujú zákony, ale niekedy má na vyplácanie poistných udalostí vplyv hlavne samotný poistený.
Niektorí ľudia sú pri nahlásení poistnej udalosti do poisťovne veľmi prekvapení, ak im poisťovňa oznámi , že dané riziko nemajú poistené, alebo aj napriek tomu že riziko poistené majú daná poistná udalosť nie je v ňom krytá.
Najčastejšie sa tak udeje pri rizikovom životnom poistení, úrazovom poistení,poistení nehnuteľností ( domov, bytov) alebo domácnosti .
Mať poistku ešte neznamená byť poistený na všetky súvisiace udalosti. Napr. môžete mať poistený dom na škody spôsobené vetrom, ale vo vašej poistke v poistných podmienkach je to až od sily vetra 70 km/hod.
Silu vetra monitoruje a meria na celom území SHMU. Škody na nehnuteľnostiach ale žiaľ vznikajú už aj pri nižšej rýchlosti vetra a tak je dobré poistiť sa v takej poisťovni, kde je škoda spôsobená vetrom od nižšej rýchlosti. ( napr. od 50 km/ hod.) Pritom nemusí vôbec ísť o drahšiu poistku.
Poistenie uzatvárame do budúcnosti, kedy nevieme čo presne sa nám udeje a práve preto treba pred samotným poistením dobre zvážiť :
Ak vás napríklad zaujíma ako si správne nastaviť životné poistenie pozrite si toto video: Ako správne nastaviť rizikové životné poistenie.
V tejto súvislosti, môžete ovplyvniť to, ako rýchlo vám bude vyplatené poistné plnenie tým že:
Hlavne pri škodách z tzv. majetkového poistenia ( poistenie nehnuteľností, domácnost, vozidiel …) tento krok veľmi rozhoduje o rýchlosti poistného plnenia. Čím skôr škodu nahlásite, tým skôr môže začať napr. šetrenie poistnej udalosti a likvidácia napr. tým že príde človek z poisťovne urobiť obhliadku poistenej veci alebo miesta poistenia a pod.
Príslušné zákony, alebo poistné podmienky jednotlivých poisťovní upravujú lehoty do kedy musia byť tie ktoré poistné udalosti nahlásené tak, aby ich bolo možné vôbec plniť.
Napríklad:
Pri povinnom zmluvnom postení motorových vozidiel ( tzv.PZP) zákon hovorí to, že škody musia byť do poisťovne nahlásené do 15 dní ak ide o škodu v SR alebo do 30 dní ak ide o škodu spôsobnú v zahraničí.
Pritom častokrát stačí nahlásiť škodu telefonicky a ostatné podklady doplniť neskôr.
Ak by Vás zaujímalo ako zabezpečiť aby ste dostali plnenie, ak ide i škodu spôsobenú motorovým vozidlom stiahnite si tento ťahák : “Čo urobiť pri autonehode aby ste dostali odškodnenie od vinníka”
V životnom poistení je zákonom stanovená premlčacia lehota na nahlásenie poistnej udalosti v tvaní 4 rokov od vzniku poistnej udalosti, ale napr. pri riziku poistenie práceneschopnosti (PN) poisťovne upravujú v poistných podmienkych nahlásenie začiatku PN do nejakej stanovenej doby napr. do 29 dní od začiatku PN-ky.
Ak tak poistený neurobí, môže dôjsť k zníženiu vyplatenia plnenia alebo dokoca jeho odmietnutiu, len preto, že poistený nedodržal lehotu uvedenú v poistných podmienkach.
Ako dlho trvá vyplatenie poistnej udalosti asi nič tak nezamotá, ako zle vyplnené nahlásenie poistnej udalosti resp. v tomo hlásení uvedený popis ako sa poistná udalosť stala. Niekedy aj jedno, len mimochodom napísané slovo, môže spôsobiť predlžovanie šetrenia a následné problémy s rýchlosťou vyplatenia plnenia alebo s plnením ako takým vôbec .
Napríklad:
a) Pri hlásení poistnej udalosti z PZP je podstatné aby sa zhodoval popis tejto udalosti všetkých účastníkov nehody, alebo aby bol správne urobený náčrtok poistnej udalosti z ktorého je zrejmé kto je vinník, ideálne ak si pri tom urobíme napr. aj fotky ak nie je privolaná polícia a pod.
b) Pri nahlásení poistnej udalosti z úrazu musí byt jasné že išlo o úraz. Každá poisťovňa má to čo je ňou vnímané ako úraz popísané v poistných podmienkach. Napr. Hlásenie “zakopol som a zlomil som si nohu” ešte neznamená že ide o úraz.
Niekedy aj z nášho pohľadu jednoznačný úraz môže byť poisťovňou vnímaný ako poistná udalosť ktorú mohla spôsobiť choroba a tá už nemusí byť poistením krytá.
Pre správne nahláseni poistnej udalosti z úrazu si môžete zadarmo stiahnuť tento krátky ebook : “ 7 tipov ako dostať peniaze z poisťovne pri úraze “
c) Priložte k hláseniu poistnej udalosti všetky potrebné podklady, alebo ak si nejaké podklady dodatočne vyžiada poisťovňa doplňte ich čím skôr.
Napríklad pre urýchlenie vyplatenia poistnej udalosti pri životnom poistení treba doložiť kópie všetkých lekárskych správ, prepúšťacích správ ak sme boli v nemocnici, lekárske správy o priebežných lekárskych kontrolách ak ide o dlhší priebeh liečenia danej poistnej udalosti.
d) Vypíšte správne tlačivo ktorým o vyplatenie plnenia žiadate.
O plnenie z poistenia treba vždy požiadať spôsobom, ktorý daná poisťovňa umožňuje, alebo vyžaduje . Väčinou je to elektronicky alebo na papierovom tlačive.
Dajte si jednoducho záležať aby ste vo formulári na nahlásenie poistnej udalosti vypísali správne všetky kolónky: osobné údaje , kontaktné údaje, číslo účtu kde sa má plnenia vyplatiť a po
Občiansky zákonník v § 797 odst.3 hovorí že:
“Plnenie je splatné do pätnástich dní, len čo poistiteľ skončil vyšetrenie potrebné na zistenie rozsahu povinnosti poistiteľa plniť. Vyšetrenie sa musí vykonať bez zbytočného odkladu; ak sa nemôže skončiť do jedného mesiaca po tom, keď sa poistiteľ o poistnej udalosti dozvedel, je poistiteľ povinný poskytnúť poistenému na požiadanie primeraný preddavok.”
Z toho vyplýva na dĺžku samotného šetrenia poistnej udalosti nie je zákonom stanovená lehota, ktorá sa môže hlavne u sporných udalostí ťahať kvôli dopĺňaniu podkladov šetrenia a pod. ( hlásenie z polície, lekárske správy, vyjadrenie SHMU u živelných udalostí… )
Každopádne ak ide o jednoznačné poistné udalosti nemá poisťovňa dôvod šetrenie naťahovať.
Zároveň ale ak šetrenie nie je ukončené do jedného mesiaca , môžeme podľa zákona žiadať poisťovňu o primeraný preddavok, treba však aktívne o to požiadať zo strany poisteného.
Je však pravdou aj to, že niektoré poisťovne u vymenovaných poistných udalostí vyplácajú preddavok aj bez špeciálneho žiadania automaticky, hlavne pri životnom poistení. Napr. hneď po nahlásení úrazu ešte dokonca pred ukončením jeho liečenia .
Po ukončení šetrenia však už musí poisťovňa vyplatiť peniaze z poistnej udalosti najnekôr do 15 dní.
Napríklad povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel a plnenie škod z tohto poistenia rieši samostatný zákon : Zákon o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla kde sa v §811 odst.7 hovorí tiež o tom že po okončení prešetrovania musí byť poistná udalosť vyplatená do 15 dní.
Ak potrebujete pomoc s poistením som vám bezplatne k dispozícii, ak vyplníte kontaktný formulár. Rád sa vám budem venovať.
Ak sa vám článok páčil, potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom. :-) Alebo ho môžete zdieľať s priateľmi na Facebooku.
Na odoberanie podobných článkov o financiách sa môžete prihlásiť cez žlté tlačítko pod článkom alebo lajknite stránku jetoopeniazoch na Facebooku .
Stanislav Jendrišák