Potrebovala som vyriešiť financovanie kúpy nehnutelnosti a zároveň nejaké životné poistenie. čitaj ďalej
Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri správe svojich financií.
Stiahnite si ZADARMO tento e-book a posuňte svoju finančnú gramotnosť na novú úroveň.
3 pilier by mal byť v prvom rade pre každého o otázke: "Ako si vybrať z možností ktoré ponúka toto doplnkové dôchodkové sporenie ". Ako si vybrať najvýhodnejšie sporenie. Na túto otázku treba hľadať správnu odpoveď nielen pred tým, ako do 3 piliera vstupujeme , ale aj vtedy, ak si už v 3 pilieri na dôchodok nejaký ten čas sporíme - investujeme.
Pretože v 3 pilieri existuje cca 20 možností ako investovať peniaze, treba si urobiť porovnanie.
Tak ako nie je jedno, ktorý automechnik opravuje vaše auto, alebo ktorá kaderníčka upravuje vaše vlasy, tak isto nie je jedno,
ktorá doplnková dôchodková sporiteľňa (DDS) a v akom doplnkovom dôchodkovom fonde spravuje vaše peniaze.
Vedieť sa v 3 pilieri správne rozhodovať , alebo snaha poradiť sa o tom so správnymi ľuďmi je finančná gramotnosť .
Ak dvaja robia to isté, nikdy to nie je to isté.
To platí aj pre 3 pilier .
V rámci doplnkového dôchodkového sporenia, teda 3 piliera, spravujú na Slovensku peniaze klientov štyri doplnkové dôchodkové spoločnosti:
Ak je predpokladaná doba sporenia resp. držania peňazí v doplnkovom dôchodkovom sporení 10 a viac rokov, treba určite uvažovať o akciovej alebo indexovej investičnej stratégii resp. o akciovom alebo indexovom doplnkovom dôchodkovom fonde, pretože ide o dostatočný časový horizont, ktorý eliminuje aj prípadné poklesy akciového trhu.
V tomto prípade je dostatočný časový horizont spojený s efektom tzv. priemerovania ceny, krorý vytvára práve model pravidelného sporenia a ktorý prispieva k zníženiu rizika straty pri poklese akciového trhu .
Dokonca kolísanie výnosov, resp. poklesy trhu spojené s pravidelným sporením ( investovaním) v akciovej stratégii môže mať na investovanie v 3 pilieri pozitívny vplyv, hlavne v prvých rokoch sporenia .
Na druhej strane treba povedať, že priemerovanie ceny stráca svoj účinok v neskoršej fáze dôchodkového sporenia.
Ak je prepokladaná doba sporenia menej ako 10 rokov, tak už treba uvažovať o sporení aj do konzervatívnejších aktív . Čím kratšia prepokladaná doba držania ( sporenia) v doplnkovom dôchodkovom sporení, tým viac by ste mali mať v doplnkových dôchodkových fondoch zastúpené konzervatívnejšie aktíva .
Tzn. treba skombinovať aspoň dva doplnkové dôchodkové fondy rozdeliť nasporenú sumu resp. vkladané príspevky v nejakom pomere medzi akciový a dlhopisový doplnkový dôchodkový fond.
Porovnávať sa však musia doplnkové dôchodkové fondy rovnakého, alebo podobného zamerania v dostatočne dlhom časovom období. Tzn. ideálne u dlhopisových fondov aspoň 5 rokov a u akciových fondov desať a viac rokov.
Niektoré príspevkové doplnkové dôchodkové fondy, nemajú dlhú historiu, a tak treba porovnať aspoň taký čas, za aký je možné výkonnosť fondu spätne sledovať.
Treba však povedať, že porovnávať jeden, dva alebo tri roky v akciových alebo indexových doplnkových dôchodkových fondoch nič neznamená . Ide o príliž krátke obdobie aby porovnanie malo zmysel . V takom prípade si treba skôr všímať koľko % akcií a aké akcie tvoria zloženie daného doplnkového dôchodkového fondu.
Samozrejme platí, napriek tomu, že si napr. porovnáme výkonnosť fondov za desať rokov u všetkých DDS, neznamené to, že aj najbližších desať rokov bude najlepším ten, kto bol najlepší doteraz.
Platí staré známe heslo:
Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov .
Preukázaná dlhodobá schopnosť doplnkovej dôchodkovej spoločnosti správnym investovaním zhodnocovať peniaze sporiteľov je predpokladom, že to daná spoločnosť robí dobre resp. lepšie ako ostatné DDS-ky , žiaľ stále to nie je záruka.
Je to skôr predpokladom toho ,že ten kto je dlhodobo výborný, bude pravdepodobne aj naďalej výborný.
Komu by ste zverili napríklad svoji zdravie ?
Lekárovi, ktorý má dlhodobú prax, skúsenosti a výsledky, alebo lekárovi nováčikovi po škole, prípadne tomu kto má síce prax, ale pacienti sa na neho sťažujú ?
S najväčšou pravdepodobnosťou tomu so skúsenosťami a výsledkami .
A tak by to malo byť aj pri výbere doplnkového dôchodkového sporenia resp. doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
V tabuľke je vidieť iba 3 ročné obdobie, ktoré je veľmi krátke na zmysluplné porovnanie hlavne akciových doplnkových dôchodkových fondov a pre dlhšie porovnávacie obdobie treba navštíviť stránky jednotlivých doplkových dôchodkových spoločností.
Pozrite si k tomu ako si vyberať doplnkové dôchodkové sporenie aj jedno z mojich videí .
Sporiť v 3 pilieri, alebo inak povedané v doplnkovom dôchodkovom sporení (DDS) sa oplatí, iba vtedy, ak vám do tohto finančného produktu prispieva aj zamestnávateľ.
Dôvodov je viac.
Prvý z nich je kľúčový. Podobné formy investovania, teda porovnateľné s 3 pilierom, zatiaľ dlhodobo zhodnocovali peniaze vkladateľov výhodnejšie. Žiaľ do nich nemôžu zamestnávatelia prispievať.
Zároveň existujú z daňového hľadiska výhodnejšie sporenia na dôchodok ako 3 pilier, a tak pokiaľ si človek hľadá produkt na dôchodok a do sporenia mu neprispieva zamestnávateľ, tak je lepšie sporiť v iných investičných produktoch .
Nedávno 3 pilier priniesol novinky v uvedení troch nových indexových doplnkových dôchodkových fondov, čím sa stal 3 pilier z pohľadu potenciálu zhodnotenia atraktívnejší, ale aj tak sa do neho oplatí sporiť iba zamestnancom, ktorým prispieva zamestnávateľ.
V tom či sa 3 pilier zamestnancom oplatí, zohráva úlohu aj pomer vkladov, teda koľko eur musí dať sporiteľ aby maximalizoval vklad zamestnávateľa .
Každopádne po 10 rokoch sporenia v 3 pilieri , kedy je zo zmlúv uzatvorených po r. 2014 možné vybrať z dôchodkového sporenia vlastné vklady, by som uvažoval o ich presunutí do lepších investičných nástrojov s nižšími poplatkami a nižšími daňami z výnosu.
Teda výhodnejších svojím zhodnotením a daňovým zvýhodnením. Týmto krokom môže ísť o tisíce eur navyše, ktoré tak môže sporiteľ získať. Samozrejme v priamej súvislosti o akú nasporenú sumu ide.
Ak sa v 3 pilieri chystáte sporiť, alebo si už aj sporíte, oplatí sa zamyslieť nad výberom v akých aktívach a u ktorej Doplnkovej dôchodkovej spoločnosti budú vaše peniaze zhodnocované.
Čim viac a čím dlhšie platíte, alebo budete platiť do nejakého finančného produktu, tým viac sa oplatí urobiť si porovnanie a snažiť sa o čo najlepší výber.
Rozdiel na konci sporenia môže byť priepastný, ak tak neurobíte .
Potrebujete pomôcť so sporením v 3 pilieri, alebo so sporením na dôchodok ? Rád sa vám budem venovať, ak vyplníte kontaktný formulár, alebo mi zavoláte na 0905 506 826.
Ak by ste chceli dostávať podobné informácie o peniazoch pravidelne, stačí ak stlačíte žlté tlačítko pod článkom .
Ak sa vám článok páčil, potešíte ma svojím lajkom tlačítkom pod článkom. :-)
Ing. Stanislav Jendrišák